Poradni Zaburzeń Oddychania Podczas Snu

SpecjalistaMiejsce udzielania świadczeniaDni i godziny przyjęć
dr Kumor Marta - specjalista chorób płuc, chorób wewnętrznych Przychodnia Lekarska, ul. Ciołka 11 środa - 16:00 - 18:25

Od dnia 01.02.2017 prowadzimy dla Państwa całościową diagnostykę i leczenie chrapania oraz obturacyjnego bezdechu sennego (OBS) w  Poradni Zaburzeń Oddychania Podczas Snu, która powstanie w Poradni Pulmonologicznej przy ul. Ciołka 11

Chrapanie może być objawem choroby zwanej obturacyjnym bezdechem sennym.  Choroba polega na powtarzających się w czasie snu przerwach w oddychaniu, które skutkują niedotlenieniem w nocy oraz sennością i zmęczeniem w czasie dnia.  Chrapanie lub OBS dotyczy głównie mężczyzn w średnim wieku z nadwagą lub otyłością. Chorują również kobiety, ale w późniejszym okresie życia. Ze względu na powikłania OBS tzn.: nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, udar mózgu, cukrzycę typu 2, konieczne jest wdrożenie szybkiej diagnostyki i leczenia.

W Polsce szacuje się, że diagnostyki i leczenia wymaga około 1,5 miliona osób.

Diagnostyka polega na założeniu na noc niewielkiego urządzenia – poligrafu (Nox T3 Portable Sleep Monitor), które przez całą noc będzie monitorowało oddychanie oraz saturację w sposób bezpieczny i wygodny. Zaletą tego typu badania jest możliwość spania z urządzeniem w domu.

Na podstawie zapisu dokonanego przez urządzenie, po sprawdzeniu przez lekarza zajmującego się zaburzeniami snu, otrzymają Państwo wynik z rozpoznaniem choroby oraz zalecenia co do dalszego postępowania.

Leczeniem chrapania i OBS zajmują się pulmonolodzy oraz laryngolodzy.

W naszej placówce możemy Państwu zaproponować obie konsultacje.

W przypadku ciężkiej postaci OBS metodą z wyboru jest zastosowanie aparatu typu CPAP, który podaje powietrze pod dodatnim ciśnieniem do górnych dróg oddechowych. Metoda ta jest skuteczna i bezpieczna.

Przed rozpoczęciem leczenia wskazana jest konsultacja laryngologa.

Próba leczenia polega na zastosowaniu aparatu w godzinach nocnych przez 2 kolejne noce. Istnieje możliwość wypożyczenia aparatu wraz z maską do domu.

Na podstawie odczytu z aparatu, będą Państwo mogli zakupić własny, indywidualnie dobrany aparat.

W ramach wizyty wystawiamy wnioski o refundację aparatu w ramach NFZ.

Badanie poligraficzne z opisem (bez konsultacji pulmonologa)
390 zł